Lapkričio 30 d. Panevėžio kūrybiškumo centro „Pragiedruliai“ padalinio vadovė Gita Laurinavičiūtė ir projektų koordinatorė Karolina Dačkutė dalyvavo Interreg VI-A Latvijos-Lietuvos programos projekte „Sugrąžinta istorija“ Jelgavos regione. Šio vizito metu pas Latvijos partnerius buvo oficialiai atskleisti naujausi skaitmeniniai sprendimai, įdiegti Lielvircavos ir Lielplatones dvaruose, leidžiantys interaktyviai pažinti kultūros paveldą.
Renginys prasidėjo Šv. Trejybės bažnyčios bokšte, kur pristatyta moderni ekspozicija. Šioje gilią istoriją menančioje bažnyčioje lankytojai dabar gali ne tik tyrinėti Jelgavos miesto istoriją naudodami virtualias technologijas, bet ir pasimėgauti įspūdinga panorama iš apžvalgos aikštelės bažnyčios bokšte.
Susitikimą lydėjo muzikinis pasirodymas – pianisto Roberto Fleitzo (Robert Fleitz) koncertas Lielvircavos dvaro pagrindinėje salėje. Po barono von Klopmano šeimos istorijos pristatymo vyko skaitmeninės parodos atidarymas, kuris reprezentavo istorinę dvaro kolekciją, papildant ją naujai atkurtu autentišku langu, kuris virtualiai lankytoją nukelia į XIX a. dvaro gyvenimą.
Lielplatones dvare ypatingą įspūdį paliko skaitmeninės projekcijos, vaizduojančios grojimą fortepijonu. Ši technologija sujungia muzikos ir vizualinės meno kalbos elementus, perteikdama XIX a. dvasią per muzikos ir kultūros gyvybingumą.
Renginio metu buvo atskleista, kaip inovatyvūs sprendimai gali sugrąžinti istoriją į dabartį, suteikiant lankytojams unikalią patirtį, kur praeitis susijungia su šiuolaikinėmis technologijomis.
Šis pristatymo renginys yra Interreg VI-A Latvijos-Lietuvos 2021–2027 m. programos projekto „Sugrąžinta istorija“ dalis. Projektą (Nr. LL-00061) finansuoja Europos Sąjunga, o įgyvendina Rokiškio rajono savivaldybė kartu su dar 7 partneriais. Šio tarptautinio projekto tikslas – Panevėžio mieste sukurti naują, interaktyvų, visoms socialinėms grupėms pritaikytą ir inovatyvų turistinį maršrutą, kuris apims Panevėžio miesto kultūros paveldo objektą, t.y. Juozo Čerkeso sodybą ir kultūros paveldo teritoriją – Skaistakalnio parką. Miesto gyventojai ir svečiai turės galimybę susipažinti su istoriniais veikėjais, gyvenusiais J. Čerkeso sodyboje, ir įvykiais, vykusiais Skaistakalnio parko teritorijoje. Bendradarbiaujant su Lietuvos ir Latvijos pasienio savivaldybėmis, bus sukurti nauji, turistams patrauklūs keliavimo maršrutai, apjungiantys abi kaimynines šalis ir jose esančius kultūros paveldo objektus.
Bendra projekto vertė – 104 787 tūkst. eurų.