Šriftas:
Fonas:
Iliustracijos:

Naujienos

„Scanoramos“ atostogos baigiasi Panevėžyje: kino stovykla ir šiaurietiškų filmų programa

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ kartu su Panevėžio kūrybiškumo centru „Pragiedruliai“ ir šiuolaikinio meno muge „ArtVilnius“ pristato baigiamąjį europietiško kino atostogų akcentą Panevėžyje.

Rugpjūčio 12–18 d. kino stovykla jaunimui kvies kurti kino ir filosofijos dialogą, įkvėptą panevėžiečio filosofo Arvydo Šliogerio atminimo, o nemokama šiaurietiškų filmų programa palydės į rudenį vyksiančią šiuolaikinio meno mugę „ArtVilnius’24“, kviesiančią tyrinėti Šiaurės Europos horizontus.

„Naują kultūrinį kvėpavimą įgavęs Panevėžys, jungiantis miesto legendas ir gyvybingą dabartį, tampa stipriu kūrybinės traukos centru. Antrus metus iš eilės sukviesdami jaunuosius režisierius į kino aikštelę, ieškosime atgijusio miesto, kino, filosofijos ir teatro jungčių. Vakarais kokybiškų filmų gerbėjams siūlysime pažinti šiaurietišką Europos kino veidą, o kino salių naujokams – praplėsti kinematografines patirtis skirtingos stilistikos kūriniais“, – pasakoja „Pragiedrulių“ audio-video studijos kuratorius, režisierius ir kino stovyklos organizatorius Laurynas Valkiūnas.

Kino stovyklos programą kartu su juo sudarė kino režisierės Aistė Žegulytė ir Marija Stonytė. Iš Panevėžio kilusios A. Žegulytės debiutinė ilgo metro dokumentinė juosta „Animus Animalis“ (2018) Nacionaliniuose kino apdovanojimuose „Sidabrinė gervė“ buvo paskelbta Metų geriausiu dokumentiniu filmu, o M. Stonytės debiutinė ilgo metro juosta „Švelnūs kariai“ (2020) – nominuota šioje kategorijoje.

Egzistencines temas savo kūryboje plėtojančios režisierės stovyklos dalyvius kvies ieškoti kino ir filosofijos dialogo, įkvėpto iš Panevėžio kilusio filosofo Arvydo Šliogerio. Vienam žymiausių šiuolaikinių lietuvių mąstytojų šiemet būtų sukakę 80 metų. Kino stovyklos dalyvių kuriamuose trumpametražiuose filmuose vaidins skirtingų Panevėžio teatrų aktoriai, o paskutinę programos dieną juostos bus pristatytos žiūrovams.

Filotopijos – meilės gimtajai vietai – terminą į filosofijos žodyną įvedęs A. Šliogeris Panevėžį yra įvardijęs tinkama vieta filosofiniams klausimams kelti: „Kai menu Panevėžį ar mąstau apie tai, ką man reiškia „sugrįžti į Panevėžį“, mano mąstymas persikelia iš galvos į širdį. Nebelieka jokių metafizikų, jokių cogito ergo sum. Lieka viena – skaudanti širdis. Nes Panevėžys man yra pats didžiausias, o gal ir vienintelis praradimas. Sugrįžti į Panevėžį man reiškia, tariant Prousto žodžiais, ieškoti prarastojo laiko. O tam tikra prasme – ieškoti absoliuto.“

Antrus metus iš eilės tęsdama bendradarbiavimą su šiuolaikinio meno muge „ArtVilnius“, paskutiniojoje savo vasaros atostogų rezidencijoje „Scanorama“ kartu su renginio partneriais pristatys šiuolaikinio Šiaurės šalių kino panoramą, geografiškai sujungsiančią kiną ir šiuolaikinį meną – šiais metais spalio 4–6 d. dienomis jubiliejinės 15-osios mugės lankytojai kviečiami pažinti Šiaurės Europos meno konceptualiąją ir stilistinę įvairovę.

Šiaurietiškąją kino programą Panevėžyje atvers paskutiniojoje „Scanoramoje“ žiūrovų favoritu tapusi islandų režisieriaus Hafsteinno Gunnaro Sigurðssono juosta „Šiaurietiški patogumai“, kviesianti įveikti panišką skrydžio baimę. Danų režisieriaus Nikolajaus Arcelio filmas „Pažadėtoji žemė“, pristatytas Venecijos kino festivalyje, įtrauks į epinio mastelio europietišką vesterną, kurio kinematografinį grožį papildys ryškus ir niuansuotas Madso Mikkelseno kuriamas vaidmuo.

Norvegų režisieriaus Bento Hemerio satyra „Tarpininkas“, pristatyta Toronto kino festivalyje, programai suteiks ironišką atspalvį, o jo tautietės Yngvild Sve Flikke „Beibis nindzė“, Europos kino apdovanojimuose paskelbtas geriausia Europos komedija, kvies žaismingai apmąstyti gyvenimo ir meno klausimus.

Narciziškiausias programos filmas, norvegų režisieriaus Kristofferio Borglio „Bloga nuo savęs“, atsuks veidrodį į šiuolaikinę visuomenę, apsėstą liguisto dėmesio troškimo. Šlykščiai juokinga satyra apie žmones, kurių niekas nesugebėtų pamėgti, privers atidžiau pažvelgti į save ir sąžiningai atsakyti į klausimą, kiek pagrindiniuose filmo veikėjuose atpažįstame savęs. Islandų režisieriaus Valdimaro Johannssono „Avelė“, Kanų kino festivalyje apdovanota už originalumą, savitai interpretuodama islandų mitus, perbraižys žmogaus ir gamtos santykių žemėlapį.

Nemokamų kino seansų programa:

Rugpjūčio 12 d. 21:30 val. | Šiaurietiški patogumai

Rež. Hafsteinnas Gunnaras Sigurðssonas

2023: Islandija, Jungtinė Karalystė, Vokietija

1 val. 37 min. | Komedija | N-13

Rugpjūčio 13 d. 21:30 val. | Avelė

Rež. Valdimaras Johannssonas

2021: Islandija, Švedija, Lenkija

1 val. 55 min. | Drama, Mistinis | N-16

Rugpjūčio 14 d. 21:30 val. | Beibis nindzė

Rež. Yngvild Sve Flikke

2021: Norvegija

1 val. 45 min. | Drama | N-16

Rugpjūčio 15 d. 21:30 val. | Bloga nuo savęs

Rež. Kristofferis Borglis

2022: Norvegija, Švedija

1 val. 35 min. | Drama, Komedija | N-16

Rugpjūčio 16 d. 21:30 val. | Tarpininkas

Rež. Bentas Hameris

2021: Norvegija, Kanada, Vokietija, Danija

1 val. 35 min. | Drama | N-13

Rugpjūčio 17 d. 21:30 val. | Pažadėtoji žemė

Rež. Nikolajus Arcelis

2023: Danija, Švedija, Norvegija, Vokietija

2 val. 7 min. | Istorinis, Veiksmo | N-13

Rugpjūčio 18 d. 21 val. | Stovyklos dalyvių darbų filmų peržiūra

Vieta: Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“ (Ukmergės g. 59A, Panevėžys)

Šiais metais „Scanoramos vasara“ vyksta Palangoje, Kretingoje, Alytuje, Šiauliuose, Visagine ir Panevėžyje. Projektą Panevėžyje iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras ir Panevėžio miesto savivaldybė.

**Projektą remia „IKI“.

Projekto partneriai – šiuolaikinio meno mugė Art Fair ArtVilnius, Stasys Museum, Juozo Miltinio dramos teatras, Panevėžio Teatras „Menas“.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras.**