Vasario mėnesį Panevėžio kūrybiškumo centre oficialiai atidaryta „Pragiedrulių“ kino akademija. Naujausioje kino mokykloje Lietuvoje profesionalūs kino kūrėjai supažindina jaunimą su visais kino kūrybos aspektais: nuo scenarijaus rašymo ir režisūros iki operatoriaus darbo ir garso, montažo režisūros.
„Filmų kūrimas – be galo sudėtinga kelionė, reikalaujanti daug laiko, ryžto ir užsispyrimo. Todėl visiškai suprasiu, jei kurie iš pirmųjų blynų prisviltų. „Pragiedrulių“ kino akademija yra vieta eksperimentuoti, padaryti pirmąsias klaidas ir iš jų pasimokyti. Svarsčiau, kad ne veltui Lietuvoje veikia tik dvi tokios kino mokyklos ir abi Vilniuje, kur didelė kultūrinių galimybių koncentracija. Man natūraliai kilo klausimas, ar tų kultūrinių galimybių užteks „Pragiedrulių“ kino akademijai Panevėžyje. Ir buvau priblokštas, kiek šitame mieste jų daug!“ – sako kino mokyklos įkūrėjas.
Anot jo, „Pragiedruliai“, kur po vienu stogu koncentruojasi daug skirtingų meno disciplinų, yra tobula vieta gimti kinui. Su jaunaisiais kino kūrėjais taip pat bendradarbiauja „Pragiedruliuose“ veikiančiose dailės, fotografijos, dizaino, teatro studijose reziduojantys įvairiausių sričių menininkai, rašoma leidinyje „Sekundė“.
Audrius Stonys
Režisierius
Neįtikėtina – taip galėčiau apibūdinti patirtį „Pragiedrulių“ kino akademijoje. Tai yra kūrybinis stebuklas, kad jauni žmonės, dar neturintys jokio formalaus išsilavinimo ir tik žengia pirmuosius žingsnius kine, ryškiai ir kūrybiškai formuluoja kuriamą istoriją ne kaip literatai, o kino kūrėjai – pasitelkdami įvaizdžius, vaizdus, metaforas, keldami įdomius egzistencinius klausimus ir atrasdami kinematografines formas.
Šis projektas – labai svarbus žingsnis į priekį atrandant kiną ir save jame. Visi pristatyti filmai buvo kuriami komandose. Dažnai tokiais atvejais darbai susiniveliuoja, skiriasi tik istorijos, tačiau šįkart pristatyti filmų projektai labai skirtingi.
Jei tokie projektai būtų pristatyti Teatro ir muzikos akademijoje, jie tikrai atrastų savo vietą.
L. Valkiūnas yra mano paties studentas. Jis yra idėjų akseleratorius, gebantis uždegti savo tikėjimu, entuziazmu. Atvykęs į Panevėžį atradau nepaprastai išreikštą, kunkuliuojančią, pulsuojančią kūrybinę energiją. Atradau jaunus žmones, kurie dega tuo, ką daro. Jie labai motyvuoti, kūrybiški. Kai jauti tą kūrybinį šaltinį, besiveržiantį iš žemės gelmių, negali stovėti nuošalyje, norisi padėti ir prisidėti.
Tokie jauni žmonės yra mūsų kino ateitis. Jie nepaprastai daug patys gaus ir išsineš iš šio projekto. Net ir tie, kurie netaps kino kūrėjais. Tikiu, kad ta patirtis šių jaunų žmonių gyvenime bus esminė ir keičianti gyvenimą, rašo „Sekundė“.
Aistė Žegulytė
Režisierė
Jau nuo 2016-ųjų dirbu su moksleiviais Vilniuje, turėjome ne vieną projektą, kur jaunus žmones mokėme kino kalbos. Man labai smagu sugrįžti į gimtąjį Panevėžį būtent su kino žanru, kuris padeda paaugliui užaugti.
Džiaugiuosi šiuo projektu ir Laurynu, kuris turi gabumų, noro ir ambicijų kurti kino akademiją. Tikiu, kad ji ne vieną jaunuolį iš Panevėžio atves į Muzikos ir teatro akademiją.
Dalytis patirtimi svarbu ne tik dėl to, kad galbūt jaunas žmogus kažkada ateis į kino pasaulį. Vien prisilietimas prie asmenybių, kurios gali mokyti ir įkvėpti, paaugliui labai daug suteikia.
Mano pačios kelias į kiną prasidėjo nuo fotografijos ir Dailės mokyklos, tik vėliau supratau, kad noriu gilintis į kino pasaulį. Būtent Dailės mokykla mano paaugliškam gyvenimui suteikė kitokių prasmių.
Kino akademijos studentų pristatytuose darbuose jaučiamos paaugliškos problemos, vienatvė.
Į šias temas neriama labai giliai.
Išties be galo gera sugrįžti į gimtąjį miestą ir matyti, kaip jis visomis prasmėmis auga.
Rasa Paukštytė
Kino ir teatro kritikė
Mane labai nudžiugino, o tuo pačiu ir nustebino, kad į „Pragiedrulių“ kino akademiją susirinko labai brandūs jauni žmonės. Jų pasiūlytos idėjos – tarsi suaugusiųjų. Tad ir bendraudama su jais negaliu nuolaidžiauti, kaip nutinka dirbant su vaikais.
Kino prasme tai labai išsilavinę, žingeidūs žmonės. Jie savo išprusimu, išsilavinimu niekuo nesiskiria, o kai kada ir pranoksta sostinės abiturientus, kurie kryptingai ruošiasi kino studijoms.
Labai svarbu su jaunais žmonėmis kalbėti apie kiną. Esame taške, kai vaizdai tampa netgi svarbesni už žodžius. Vaizdai mus supa nuolat ir turime mokėti pamatyti, ką jie mums sako, kodėl jie braunasi į mūsų gyvenimą, kodėl vieni mums linki blogo, o kiti mus praturtina.
Labai daug žmonių naršo socialinėse medijose, kartais jose praleidžia daugiau laiko nei skaitydami literatūrą, todėl svarbu kritiškai, su distancija į tai žiūrėti ir vertinti.
Ugnius Tuleikis
Operatorius
Esu dėstęs kino mokykloje „Youngblood“ , bet toks darbas už Vilniaus ribų man – visiškai nauja. Džiaugiuosi iniciatyva įkurti kino mokyklą ir Panevėžyje. Jos studentams mokytis iš geriausių kino kūrėjų tikrai bus vertinga patirtis.
Mane patį nustebino, kaip šie jauni žmonės labai rimtai žiūri į projektą. Galbūt kai kurie jų jau yra apsisprendę ar bent galvoja savo ateitį susieti su kinu, planuoja studijuoti.
Komandų pristatyti kino projektai paliko labai gerą įspūdį. Tai brandūs, gerai išvystyti, ambicingi darbai, išsamūs pristatymai. Jų idėjos išties sudėtingos ir nėra lengvai įgyvendinamos.
Projektas įgyvendinamas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo lėšomis ir Panevėžio miesto savivaldybės.
Projektas „Vienijantis kūrybiškumo centras – Pragiedrulių sodyba“ projekto vertė - 1 078 557Eur: Europos ekonominės erdvės fondo lėšos – 959 839 Eur, Savivaldybės indėlis – 118 718 Eur