Šriftas:
Fonas:
Iliustracijos:

Naujienos

Interviu su Ieva Zubiene apie kūrybą, parodą „Pragiedruliuose“ ir ateities vizijas

Tapyba – tai ne tik spalvos ant drobės, bet ir gilūs vidiniai išgyvenimai, pasaulio matymas per asmenines patirtis ir emocijas. Ieva Zubienė – Vilniaus dailės akademijos magistrantūros studentė, gyvenanti ir kurianti Panevėžyje. Jos kelias į tapybą nebuvo tiesus – iš pradžių ji pasirinko vadybos studijas, tačiau stiprus vidinis pašaukimas nukreipė į meną.

Dabar jos kūryboje dominuoja šviesos ir spalvos tyrinėjimai, o artimiausia paroda „Šviesos spalva“ vyks Panevėžyje, kūrybiškumo centre „Pragiedruliai“. Apie savo kūrybinį kelią, ryšį su miestu, menines įtakas ir ateities svajones menininkė I. Zubienė pasakoja šiame interviu.

– Ieva, papasakok apie save ir savo kūrybos pradžią.

Šiuo metu studijuoju tapybą Vilniaus dailės akademijoje, esu antrame magistrantūros kurse. Kūryba visada buvo mano gyvenimo dalis, bet profesionaliai tapyti pradėjau tik studijuodama vadybą – staiga pajutau, kad tai mano kelias. Nusipirkau dažus, susiradau mokytoją ir pradėjau mokytis. Vėliau įstojau į akademiją, kur dėstytojai išplėtė mano kūrybinį suvokimą.

– Kuo ypatingas tavo ryšys su Panevėžiu?

Panevėžys man artimas nuo vaikystės – čia gyveno mano krikštatėviai, vėliau gyvenimą su šeima sukūriau būtent šiame mieste. Po kelionės į Egiptą, kur lankiausi Kaire – milžiniškame 20 mln. gyventojų mieste – dar labiau pradėjau vertinti Panevėžį. Mūsų miestas ramus, švarus, žalias – tikra atgaiva kūrybai.

– Kodėl parodą nusprendei surengti būtent „Pragiedruliuose“?

Gyvenu netoli Skaistakalnio parko, kuriame yra „Pragiedruliai“, tad ši vieta man labai artima. Studijų metu sukūriau darbų kolekciją „Šviesos spalva“, kuri puikiai įsilieja į šią erdvę. „Pragiedruliai“ yra vieta, kur norėjau pasidalinti savo kūryba su miestiečiais.

– Ko galima tikėtis apsilankius parodoje?

Pagrindinis mano kūrybos akcentas – šviesos ir spalvos sąveika. Mane domina, kaip šviesa keičia objektus, kaip akies tinklainė reaguoja į spalvas. Dažnai tapau audinius – jie tampa simboline širma
tarp manęs ir pasaulio. Kai kur audiniai permatomi, kitur jie visiškai užstoja šviesą.

– Kaip kūryboje dėlioji akcentus? Kiek kūriniui svarbus kontekstas?

Mano kūrybinis procesas labai intuityvus. Kompozicijas pastebiu netikėtose vietose – pamatau jas ir jaučiu, kad turiu tai nutapyti. Tik vėliau, žvelgdama į kūrinius, suprantu, kiek juose yra asmeninių patirčių. Vaikystėje dažnai patirdavau gėdą, todėl audinys mano darbuose tapo būdu „slėptis“. Per tapybą atpažinau šią emociją ir nuo jos išsilaisvinau.

– Ar šiuolaikinės meno tendencijos internete daro įtaką tavo kūrybai?

Sekti tendencijas svarbu, bet nesistengiu jų aklai kopijuoti. Stebiu tik tuos menininkus, kurie mane įkvepia, – tai leidžia augti profesionaliai. Šiandieniniame mene dominuoja ryškios neoninės spalvos, konkuruojančios su ekranų medija, bet man svarbiau gilios studijos ir meistrystė.

– Kokias ateities svajones ir planus sieji su savo kūryba?

Noriu toliau gilinti žinias ir kurti. Svajoju apie naują dirbtuvę su geru apšvietimu, kur galėčiau nevaržomai dirbti. Planuoju susikurti internetinę galeriją, kurioje žmonės galėtų susipažinti su mano
darbais ar juos įsigyti. Taip pat siekiu surengti parodas prestižinėse Lietuvos galerijose – žinau, kad tai reikalauja daug darbo, bet esu ambicinga ir pasiryžusi eiti šiuo keliu.

– Ar turi ritualą prieš tapybą?

Taip! Prieš pradėdama tapyti susidėlioju aiškų planą, ką noriu sukurti. Kai drobės paruoštos, einu į studiją – ten svarbu būti vienai, pasileidžiu mėgstamą muziką, pasidarau kavos ir pasineriu į kūrybą.

– Kokie tavo ilgalaikiai kūrybiniai tikslai?

Vienas iš tikslų – įstoti į Dailininkų sąjungą, rengti parodas skirtingose erdvėse, pasiekti kuo daugiau meno mylėtojų. Noriu, kad mano darbai rastų vietą tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

– Ką patartum jauniesiems kūrėjams?

Svarbiausia – daug dirbti ir mokytis. Piešimo, tapybos technikų išmanymas ir teorinės žinios yra būtinos, norint tapti geru menininku. Taip pat labai svarbu tikėti savimi ir rasti bent vieną žmogų, kuris tave palaikytų. Dažnai žmonės turi puikių idėjų, bet nedrįsta jų įgyvendinti – linkiu pasitikėti savo intuicija ir kurti drąsiai!

Tapybos paroda „Šviesos keliu“ bus eksponuojama kūrybiškumo centre „Pragiedruliai“, Ukmergės
g. 59a, Panevėžyje. Parodos atidarymas vasario 13 d., 18 val. Renginys yra nemokamas.