Šriftas:
Fonas:
Iliustracijos:

Kalendorius

PIRMOSIOS. Lietuvos dokumentinio kino programa

Medijų edukacijos ir tyrimų centras „Meno avilys“ gruodžio 6 d. 17 val. kviečia į Lietuvos dokumentinio kino programos 𝗣𝗜𝗥𝗠𝗢𝗦𝗜𝗢𝗦 seansą.
Seansas vyks Pragiedrulių kūrybiškumo centre, Panevėžyje.
Valandos trukmės programoje bus parodytas pirmosios lietuvės moters režisierės sukurtas dokumentinis filmas CHARAKTERIO GIMIMAS (rež. Antanina Pavlova, 1967), šalies kino istorijai svarbaus režisierių dueto – Dianos ir Kornelijaus Matuzevičių – filmas ŠIČIONYKŠTĖ (2001), festivalyje „Cinema du Reel“ pripažintas geriausiu trumpametražiu dokumentiniu filmu, ir įsimintinais dokumentiniais portretais ligi šiol savo kūrybinį kelią žyminčios Janinos Lapinskaitės filmas VENERA SU KATINU (1997).
Programą sudarė kuratorė, „Meno avilio“ tyrimų vadovė, kino ir medijų tyrėja dr. Lina Kaminskaitė.

Programą 𝗣𝗜𝗥𝗠𝗢𝗦𝗜𝗢𝗦 pristatys „Meno avilio“ sinematekos kuratorė, menininkė Gerda Paliušytė.

Apie programos sudarytoją:

Dr. Lina Kaminskaitė – kino ir kultūros istorikė, audiovizualinių medijų tyrėja, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentė, vadovauja Meno istorijos ir teorijos katedrai. „Meno avilyje“ kuruoja archyvinio kino programas, inicijuoja kinotyros tyrimus: nacionalinį audiovizualinio paveldo skaitmeninimo procesą ir projektą Sinemateka.lt, lyčių lygybės tyrimą Lietuvos kino industrijoje. L. Kaminskaitė yra trijų knygų bendraautorė ir sudarytoja: „Epizodai paskutiniam filmui: kino režisierius Almantas Grikevičius“ (kartu su dr. Aurimu Švedu, 2012); „Kinas sovietų Lietuvoje: sistema, filmai ir režisieriai“ (kartu su dr. Anna Mikonis-Railiene, 2015); „Fokuse: moterys Lietuvos kine“ (kartu su dr. Natalija Arlauskaite, 2022).

𝙋𝙧𝙤𝙜𝙧𝙖𝙢𝙖 𝙋𝙄𝙍𝙈𝙊𝙎𝙄𝙊𝙎

  • „Charakterio gimimas“ (rež. Antanina Pavlova / Lietuvos TSR / 1967 / 10 min.)
  • „Šičionykštė“ (rež. Diana ir Kornelijus Matuzevičiai / Lietuva / 2001 / 26 min.)
  • „Venera su katinu“ (rež. Janina Lapinskaitė / Lietuva/ 1997 / 24 min.)
    Filmai bus rodomi lietuvių kalba su angliškais subtitrais.

𝘼𝙥𝙞𝙚 𝙛𝙞𝙡𝙢𝙪𝙨:
https://menoavilys.org/pirmosios/

Ši programa yra „Meno avilio“ vykdomo skaitmeninto ir restauruoto lietuviško audiovizualinio paveldo projekto Sinemateka.lt dalis.
Kuratorė – dr. Lina Kaminskaitė / „Meno avilys“
Projekto koordinatorė – Gerda Paliušytė
Vaizdo restauratorius – Jonas Zagorskas
Garso restauratorius – Vytis Puronas
Informacinis partneris – LRT
Finansuoja – Lietuvos kultūros taryba
Programa filmų skaitmeninimas ir restauravimas įgyvendinta bendradarbiaujant su Lietuvos centriniu valstybės archyvu ir Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija.