Šriftas:
Fonas:
Iliustracijos:

Kalendorius

Parodos „FLUXUS iš Panveže“ atidarymas

Spalio 25 d. 18 val. Pragiedrulių parodų erdvėje yra atidaroma Panevėžio forogtafų draugijos „FLUXUS iš Panveže“ paroda.

Panevėžio fotografų draugija - draugiška bendruomenė, susikūrusi prieš 13 metų ir jungianti apie 50 narių, kuriuos vienija meilė fotografijai ir noras dalintis laisvalaikiu, patirtimi su panašų pomėgį turinčiais žmonėmis. Draugijoje rado vietą ir jau pripažinti fotomenininkai - garbės nariai, kurie padeda savo patarimais ir įžvalgomis. Panevėžio fotografų draugija aktyviai organizuoja parodas, susitikimus, populiarina fotografiją visoje Lietuvoje.
Pirmą kartą paroda „FLUXUS iš Panveže“ parodyta Kupiškyje Kraštotyros muziejuje 2021 m., vėliau eksponuota Biržuose, Pasvalyje, Prienuose, Šiaulių fotoklubo organizuotoje Fotostovykloje‘23. Paroda skirta paminėti net kelis jubiliejus.

1961-aisiais Jurgis Mačiūnas (1931 - 1978) surengė pirmąjį judėjimo Fluxus renginį AG galerijoje Niujorke ir 2021 metais visas pasaulis minėjo šio avangardinio judėjimo šešiasdešimtmetį. Pats J. Mačiūnas, kuris laikomas idėjiniu Fluxus „krikštatėviu“ 2021 m. lapkričio 8 d. būtų šventęs savo devyniasdešimtmetį.
Svarbiausias J. Mačiūno „sugrąžinimo“ Lietuvai iniciatorius yra avangardinio kino kūrėjas ir kino kritikas, rašytojas ir poetas Jonas Mekas (1922 -2019), pats aktyviai dalyvavęs Fluxus judėjime. Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu 2022-ieji metai yra paskelbti Jono Meko metais, pažymint jo 100 metų gimimo jubiliejų.
„Skirtumas tarp Fluxus prieš šešiasdešimt metų ir dabar yra nedidelis. Ir tada, ir šiandien šis judėjimas turi panašius uždavinius: provokuoti žiūrovą, nesitaikstyti su politikos ir kultūros rutina, jis kviečia būti spontaniškus, juoktis ir nusišypsoti, linksmiau pasižiūrėti į pačius rimčiausius dalykus. Be to, ir tada, ir šiandien aplink mus yra daug slegiančios rimties. Būkime atviri – nelaimių apsuptas žmogus buvo visais laikais, niekad gyventi jam nebuvo paprasta ir lengva, tačiau viskas priklauso nuo požiūrio“, - teigia Gintaras Sodeika, Jono Meko vizualiųjų menų centro vadovas. [Bernardinai.lt, 2021.03.30]
Ruošiantis parodai „FLUXUS iš Panveže“ vertinimo komisija iš beveik 150 nuotraukų atrinko 17 autorių 26 nuotraukas. Pasirinkta tema padėjo apsispręsti dėl nuotraukų spausdinimo ir pateikimo žiūrovui būdo. PFD tikisi, kad teatralizuotas atidarymo vaidinimas ir netradicinis nuotraukų eksponavimas ne tik pritrauks ar šokiruos žiūrovus, bet ir padės giliau pažvelgti į mus supančią aplinką. Tuo pačiu tai padės geriau pažinti Fluxus judėjimą, kaip ir PFD nariai, kurdami nuotraukas, ekspoziciją, praturtino savo akiratį ir suprato, kad Fluxus idėjos gali išlaisvinti ir suteikti naują postūmį kūrybai. Šiandieninė Panevėžio fotografų draugijos paroda skatina nerūpestingai ir žaismingai pažvelgti į šiandienos aktualijas atspindinčius dalykus parodydama, kad pasitelkiant saviironiją, humorą ir paradoksą, jie gali būti ne tik keliantys nerimą ar erzinantys, bet ir linksmi, smagūs. Kūrybą išsilaisvinus iš bet kokių nurodymų ar reikalavimų, galima mėgautis žaidimu, spontaniškumu ir netikėtumu kasdienybėje.
Kaip sakė Jonas Mekas: „Fluxus žiūri į viską iš šalies ir juokiasi iš visko, ir kuria savo visai skirtingą, savitą pasaulį ir gyvenimo būdą [Jonas Mekas. Laiškai iš niekur. Vilnius: Baltos lankos, 1997, p. 50.]