Šriftas:
Fonas:
Iliustracijos:

Kalendorius

Agnė ir Žagienis | Heliacal rising | Nazaré Soares ir Sauliaus Leonawičiaus ritualai

Nazaré Soares

HELIACAL RISING / TEKANTI ŽVAIGŽDĖ
Vandens ritualas.

Pragiedruliai, birželio 23 d., 18 val.
Atliksiu intymų aukojimo ritualą ir vandens ceremoniją Nevėžio ir Skaistakalnio vandenims. Prašymu leisti dirbti sąjungoje su Skaistakalnio žeme, pažymėsiu svečiavimosi Pragiedruliuose pradžią. Kartu kviesime žvaigždžių spiečiaus kilimą, pradėdami jūreivystės ir ūkininkavimo sezoną.
Vanduo yra atmintis, o kūnas- saulės valtis, saulės laivas.
Plaukti kaip balandžių pulkui paskui verkiančiuosius.
Populus-via-Laetitia.
Šis poetinis gestas – nuolanki pagarbos ir dėkingumo auka Nevėžiui. Meldžiantis už taiką pasaulyje, švarius vandenis, tyrą orą ir sveikus miškus. Kviečiant harmoniją ir širdį vadovauti žmogaus veiksmams ir mūsų bendruomenėms.
geomantinių figūrų reikšmė: žmonės, upė, džiaugsmas


Saulius Leonawičius

AGNĖ IR ŽAGIENIS
Lauko pirties ritualas Skaistakalnyje.

Birželio 23 – liepos 8 d.
Medžiagas ir instrumentus reikalingus lauko pirčiai pastatyti ir ritualui surengti surinksime iš draugų, kaimynų, pažįstamų. Visi įrankiai, priemonės, daiktai bus skolinti ar dovanoti. Vėliau jie bus grąžinti sąvininkams.
Pirties konstrukcija ir ritualo eiga atkartos Inipi ir Temascal (Šiaurės Amerika, Meksika) ritualines pirtis. Vietiniam šių tradicijų vertimui pavadinatam Laukine pirtimi bus naudojama tiek etnografinė atmintis, tiek kasdieninė, miesto kultūros kalba.
Tradicinėje tokios pirties poetikoje opozicijų sąjunga yra apdainuojama fizinės sueities metaforomis. Sakme apie Agnę ir Žagienį siekiama aktualizuoti mitologinę vaizduotę kasdienybėje ir tokio sutapatinimo galią. Ritualo metu susitelksime į kuriančių pradų sutapatinimą su individualiu, emociniu ir fiziniu patyrimu. Pirtyje sieksime sukurti ir palaikyti saugią erdvę gyjimo intencijoms.
Lauko pirties pastatymui ir ritualui reikalingų medžiagų ir priemonių sąrašas:
28 gluosnio šakos
52 lauko akmenys
32 antklodės
2 elnio ragai
2 kibirai
1 šakės
9 medžio rąstai (1 m ilgio)
0,5 m3 sausų skaldytų malkų
1 špūlė džiuto virvelės
1 kirvis
1 pjūklas
1 peilis
1 sunkus kūjis
1 būgnas
1 metalinis puodelis
Jei galite paskolinti kažką iš šių daiktų - parašykite el. paštu: saulius.pragiedrek@gmail.com arba skambinkite tel. 8 672 88592


Apie autorius:

Nazaré Soares
yra tarpdisciplininė menininkė ir kuratorė, dirbanti su neofarmakopėjų, nematomumo, nepastebimumo ir magijos inžinerijos sąvokomis. Jos praktikoje susipina psichoakustinės ir kinematografinės erdvės, spekuliatyvus dizainas ir performatyvus menas, erdvių ritualams kūrimas ir tam skirtos inkubacinės priemonės. Pastaruoju metu ji gilinasi į gydomąsias vandens savybes, hidroterapijos pasaulį ir vandens/kūno praktikų integravimą į meninę raišką. Ji yra meno platformos „Invisibledrum“, įsikūrusios Norvegijoje, įkūrėja ir kuratorė. Tai platforma, tirianti technologijų, meno, ekologijos ir animistinių sistemų tarpusavio ryšius bei sąsajas šiuolaikinėje visuomenėje. Nazaré yra nevyriausybinės organizacijos „Tribute Earth“, teikiančios prieigą prie protėvių išminties ir regeneracinių biokultūrinių projektų, kuratorė ir valdybos narė. Ji gavo stipendiją iš MFA LAV Program Laboratorio Audiovisual Creación Práctica Contemporánea Madride (2019). Norvegijos mokslo ir technologijų universitete jai suteiktas dailės magistro laipsnis (2017). Ji baigė Braitono universitetą ir įgijo pirmos klasės judančio vaizdo meno laipsnį (2014 m.); tris mėnesius studijavo Ramaloje Palestinos meno akademijoje. 2010 m. ji gavo „The Ideas Taps“ ir „Magnum“ fotografijos apdovanojimą. Turi FP Luis Buñuel (Madridas 2005 m.) įgytą fotografijos srities išsilavinimo pažymėjimą (AVEC). Neseniai ji buvo apmokyta darbui su vandens somatinėmis praktikomis, Liquidzome, vandens šventykloje Sintroje, Portugalijoje.
Nazaré Soares darbai buvo eksponuojami daugelyje meno erdvių ir festivalių visame pasaulyje, įskaitant, Singapūro meno ir mokslo muziejų, Monrealio kongresų rūmus, Metamorfo meno ir technologijų bienalę, Etiopijos Šiuolaikinio meno muziejų, Braitono muziejų, Braitono galeriją Fabrica, Indijos buveinių centrą, Trondheimo meno muziejų, Centro Botín ir muzikos ir technologijų festivalį „Sonar“.

&&&

Saulius Leonawičius
yra tarpdisciplininis menininkas tyrinėjantis ritualinių kūno praktikų naudojimą šiuolaikinėje miesto kultūroje ir meno lauke. Jį domina institucinės kritikos, politinio aktyvizmo, subkultūrų dalyvavimas viešose erdvėse, viešo diskurso transgresijose. Savo praktikoje jis naudoja dietos, pakitusios sąmonės, ribinių būsenų galią, sprendžiant žmogaus ir kultūros individualias ir kolektyvines problemas. Dažnai tai tampa archainių artefaktų, etnografinių tekstų, kultūrinės atminties spekuliatyvus rekonstravimas, new age‘o kritika ir naujos postantropoceno vizijos paieška.
Saulius studijavo fotografijos, medijos meną Vilniaus dailės akademijoje, Artūro Railos klasėje (bakalauro ir magistro laipsnis). 2020 m. apsigynė Meno daktaro laipsnį su tyrimu „Vydūno dieta 2.0“, kurioje aiškinosi askezės, dietos praktikų aktualizavimą kūno mene, performanse, bei šių jungtis su socialinėmis, politinėmis aktualijomis. Pastaruoju metu Sauliaus interesų lauke - ritualų apropriacija, etnografijos ir šiuolaikinės miesto kultūros sintezė. Sakralumo ir ribinių būsenų performatyvumas.
Ritualinės pirties praktika ilgus metus buvo „paralelinė“ Sauliaus veikla. Statyti ir vesti pirties ceremoniją jis mokinosi dalyvaudamas „Vision quest“ inicijose Ekvadore, Sardinijoje ir Sicilijoje. Leidimą vesti tradicinį pirties ritualą jam suteikė Andų tradicinis gydytojas Santiago Andrade (2018 m.). Pastaraisiais metais Sauliaus vedamose pirtyse atsiranda vis daugiau vietinio, baltiško charakterio ir pirtis tampa gyvu tyrimu kuriame tradicijos interpretuojamos adaptuojamos šiandienos poreikiams.

XX